ATNĀC!

Novada garša

Trīs gadus Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) pulcēja Latvijas vietējās produkcijas ražotājus vienuviet – Baltijas lielākajā pārtikas izstādē “Riga Food”. Šogad LLKC veido paši savus svētkus. Ar devīzi - Atnāc. Atklāj. Iemīli! ‘’Novada garša Latvija’’ aizsāk tradīciju ar tālejošu mērķi, - atrast un iepazīstināt kā Latvijas iedzīvotājus, tā viesus ar gada labākajiem vietējās produkcijas ražotājiem, mājražotājiem un ēdienu gatavotājiem.

Ar divu dienu vērienīgu pasākumu nedēļas nogalē Rīgā noslēdzies LLKC rīkotais pasākums “Novada garša”.

ATKLĀJ!

Atskats

Konference - "LIEC pārtikas grozā VIETĒJO"

Konferences “Liec pārtikas grozā vietējo!” mērķis – aizsākt diskusiju par to, kā vietējos, tostarp bioloģiskos, pārtikas produktus daudz plašāk izmantot skolu un bērnudārzu audzēkņu ēdināšanā, kā veicināt pašvaldību lielāku iesaisti šajā jautājumā un, veicināt pašu zemnieku kooperāciju, nepieciešamo produktu nodrošināšanā. Lielu uzmanību izpelnījās ēdinātāja “AmDaram” pozitīvā pieredze, kuri jau vairāk nekā gadu nodrošina bioloģiskus produktus bērnu ēdināšanā. Konferencē analizēja sabiedrības ēšanas kultūru kopumā, smēlās idejas no šefpavāriem, kā pagatavot gardākas pusdienas skolēniem, vai un kā mazajam ražotājam veidot attiecības ar lielveikaliem un, izmantojot sociālos tīklus, panākt lielāku savas produkcijas atpazīstamību. Konferencē prezentēja arī Latvijas labāko šefpavāru radītu piecu dienu ēdienkarti skolēnu pusdienām, kuru ikviens ieinteresēts skolu pavārs varēs arī saņemt. Dienas izskaņā tika nosaukti arī piecos reģionālajos Novada garšas pasākumos notikušā konkursa “Tautas garša” uzvarētāji, kuri balvā saņem iespēju doties pieredzes apmaiņas braucienā uz Zviedriju.


Konkursa “Tautas garša 2019” uzvarētāji reģionos:
Piena produkti – Iluta Straģe, ZS “Krišjāņi”, Bauskas novads;
Gaļas un zivju produkti, t. sk., medus – Ineta Bole, ZS “Arumi”, Rūjienas novads;
Augu izcelsmes produkti (t. sk., augļu un dārzeņu produkti, tējas, garšvielas u.c.) – Signe Turauska, “Dabas laboratorija”, Sigulda;
Miltu izstrādājumi – Ieva Biķe un Ilze Kalāce-Bērziņa, SIA “Smalkais mulsis”, Olaines novads;
Alkoholiskie dzērieni – Ieva Dūmiņa, SIA Dūmiņu vīna darītava, Bauskas novads;
Bezalkoholiskie dzērieni – Klāvs Šlakocins, SIA Capulus Terra, Kuldīgas novads;
Ēdināšanas uzņēmums – Valmieras tehnikums.
Garšas svētki “Nogaršo Latviju Rīgā”

Savukārt Garšas svētkos, kas bija festivāla otrā diena Hanzas peronā pilnībā bija veltīta Kurzemes, Vidzemes, Latgales un Zemgales mazo ražotāju produkcijas iepazīšanai, aizrautīgām pavāru meistarklasēm, apmeklētāju sarunām ar saimniekiem, iemīļotu mūziķu priekšnesumiem. Kopumā rīdziniekiem un galvaspilsētas viesiem bija iespēja iepazīt vairāk nekā 100 ražotāju no visas Latvijas. Dienas garumā ikvienas apmeklētājs varēja balsot arī par sev tīkamāko ēdināšanas uzņēmumu, kuri pārstāvēja visus novadus. Par uzvarētāju kļuva pavisam jaunais “Hot Cafe ” no Saldus. Garšas festivāla laikā ikviens arī varēja ziedot organizācijai “Lielas rūpes par mazajiem”, kas nodrošina auklītes pakalpojumus aprūpes iestāžu bērniem, kuri Bērnu klīniskajā slimnīcā atrodas vieni paši. Dienas gaitā un labdarības izsolē šajā dienā kopumā tika saziedoti 596.69 EUR.

PASĀKUMI

Avatar
Avatar
Avatar
Avatar
Avatar
Avatar
Avatar
Avatar
Pierīga
Pierīga

Latgale

Ar izpārdotu produkciju, gardām meistarklasēm un iespaidīgu apmeklētāju skaitu – vairāk nekā 2000 cilvēku – aizvadīts noslēdzošais reģionālais pasākums “Nogaršo Latviju Latgalē!” Krāslavā. Šajā pasākumā godā tika celti piena produkti. Visas dienas garumā bija iespēja ne vien degustēt un iegādāties daudzveidīgo Latgales saimnieku produkciju, bet arī uzzināt ko jaunu šefpavāru Māra Astiča un Haralda Sauša demonstrējumos. Latgales garšu ikviens varēja iepazīt arī vairākās meistarklasēs – piemēram, par siera un latgaļu asušku, sviesta kulšana pēc sentēvu metodes, kā arī veselīgu smūtiju gatavošanu mājās.

Zemgale

Zemgales garšu LLKC meklēja līdztekus seno Ribbes dzirnavu 150. gadu svinībām. Apmeklētājiem bija iespēja četrās meistarklasēs apgūt kā maizes cepšanu mājas apstākļos un virteņu gatavošanu, tā dažādu dārzeņu plācenīšu un maizes zupas taisīšanu. Savu produkciju pasākumā piedāvāja vairāk nekā 20 Zemgales mazie ražotāji un mājražotāji. Šefpavāra Ingmāra Ladiga Zemgales garša bija kūpināta siera uzkoda ar īpaši gatavotu rupjmaizes mērci, kailgraudu miežu un kartupeļu grūdenis ar cūkgaļas cauraudzi, kas pārliets ar siera mērci, bet saldajā – biezpiena deserts ar ogām, vārīto krēmu, rupjo rīvmaizi.

Vidzeme

“Nogaršo Latviju Vidzemē” galvenais uzsvars tika likts uz gaļu. Apmeklētāji izbaudīja meistarklases un degustēja Vidzemes gardumus, balsojot par sev tīkamāko, bet arī guva informāciju par iespējām un priekšrocībām vietējos produktus saņemt ar īso piegāžu ķēžu starpniecību. Skolu pavāri pierādīja, ka arī skolēniem no vietējiem produktiem var pagatavot gardas pusdienas – bērni tās notiesāja gardu muti. Šefpavāra Riharda Enika vadībā tika meklēta Vidzemes garša, bet bērniem bija iespēja iemācīties pagatavot arī gardas un veselīgas sviestmaizes.

Kurzeme

Ar kūpinātu zivju aromātu pasākums “Nogaršo Latviju Kurzemē!” tika aizvadīts pie Lielā Nabas ezera. Apmeklētāju neviltotu interesi raisīja meistarklases par zivju marinēšanu, kūpināšanu un gatavošanas veidiem – šefpavārs Raimonds Zommers sanākušos pārsteidza ar ko neredzētu – atspirdzinoši vēsu siļķu saldējumu. Visas dienas garumā apmeklētāji varēja baudīt arī teju 30 mazo ražotāju un mājražotāju piedāvātos gardumus – kūpinātas zivis, rudzu maizi, saldējumu, krāsainus makarūnus, sierus, žāvētas gaļas, dažādus vīnus un arī kādu stiprāku dzērienu.

Pierīga

“Novada Garšas” galvenais uzsvars Siguldā bija – zaļumi. Kā dažnedažādi augi, tā dārzeņi, augļi un ogas. Pasākuma apmeklētāji atzina – pārsteidzis tas, cik daudzveidīgu produkciju šajā kategorijā piedāvā mazie ražotāji tepat Rīgas pievārtē. Ne viens vien pircējs paņēma ražotāju kontaktus, lai arī ikdienā varētu mieloties ar viņu radītajiem gardumiem. Konkursā “Mīlētākās pilsētas pusdienas ģimenei” noskaidrojās, ka tik smalku restorānu kā “Fazenda”, “Kungu rija” un “Ferma” šefpavāri var nodemonstrēt viegli mājās pagatavojamu ēdienu, izmaksās iekļaujoties līdz 3 eiro uz vienu porciju.

DRAUGI:

PARTNERI:

INFORMATĪVAIS ATBALSTS:

RĪKOTĀJI:

KONTAKTI

LLKC | Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs

RĪGAS IELA 34
OZOLNIEKI, LV-3018